Atrakcje turystyczne w Bergen – top 5

1. Bryggen – nabrzeże hanzeatyckie

Pierwsze budynki w Bergen zostały wzniesione przy starym nabrzeżu hanzeatyckim, Bryggen, które od wieków było tętniącą życiem, ważną częścią miasta. W tym szczególnym miejscu, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdują się pozostałości starej zabudowy portowej. Jest to jedna z najbardziej znanych osad średniowiecznych Norwegii.

2. Rezydencja królewska

Rezydencja królewska z salą bankietową, Salą Håkona, została zbudowana przez króla Håkona Håkonssona w latach 1247 i 1261. Mieści się w pobliżu wieży Rosenkrantza, z lat siedemdziesiątych XII wieku. Wieżę rozbudowywano kilkakrotnie jako fortyfikację i demonstrację siły wobec nieustępliwych kupców hanzeatyckich.

3. Kolejka linowa Fløibanen

Krótka przejażdżka kolejką linową Fløibanen z centrum miasta na szczyt góry Fløien (320 metrów nad poziomem morza) to doskonała okazja do podziwiania miasta, gór, fiordów i morza.

4. Akwarium Bergen

W Bergen można również pójść do akwarium z fokami i pingwinami, i znaleźć się blisko wszystkich niezwykłych zwierząt żyjących pod wodą. W działach tematycznych akwarium są krokodyle, węże, żółwie i marmozety.

5. Centrum Nauki Bergen

Najnowszą atrakcją w Bergen jest Centrum Nauki Bergen VILVITE. Jestto ośrodek nauki i techniki dla turystów, w którym można wyruszyć na wyprawę odkrywczą z 100 różnych przyrządów, przeprowadzić eksperymenty, poczuć siłę grawitacji podczas jazdy w kółko po dużym kole, wykonać odwiert w poszukiwaniu ropy, stanąć za sterem statku lub łodzi podwodnej, zapowiedzieć pogodę w studiu pogody i opracować prognozę pogody na dany dzień.