Prezydent Andrzej Duda w Norwegii.

W niedzielę od spotkania z przedstawicielami Polonii w ambasadzie RP w Oslo, rozpoczęła się wizyta Pary Prezydenckiej RP w Królestwie Norwegii.

„Składam wizytę, by nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim” – podkreślił Prezydent w przemówieniu.

Zaznaczył, że podczas spotkania z królem Haraldem V i premier Erną Solberg będzie rozmawiał o przyszłej współpracy w zakresie energetyki, budownictwa, współpracy wojskowej, naukowej, nowych technologii; o tym wszystkim, co jest ważne dla rozwoju współczesnej gospodarki i bezpieczeństwa.

Prezydent podziękował Polonii za prowadzenie polskich szkół, za nauczanie języka polskiego i krzewienie polskiej kultury. Przypomniał, że obchodzimy Rok Henryka Sienkiewicza, przywiózł w prezencie dla Polskich Szkół Sobotnich książki pisarza.

„Obiecuję, że będę rozmawiał z władzami norweskimi także o tym, żeby ułatwić możliwości nauczania języka polskiego tutaj w Norwegii” – powiedział.

Przypomniał, że złożył w Sejmie projekt ustawy, która zrównuje status uczniów szkół polskich poza granicami kraju ze statusem uczniów w Polsce, m.in. przyznając im prawo do legitymacji szkolnej uprawniającej do zniżki na przejazdy środkami transportu publicznego w Polsce.

„Wierzę, że Polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę. Może to nie jest wiele, ale to pewien symbol tego, że kiedy przyjeżdżacie do Polski, to jesteście także u siebie”- powiedział Prezydent. Poinformował również, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi nauczycieli polonijnych.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Ordery przyznano „za wybitne zasługi na rzecz środowisk polonijnych, krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych”.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Elżbieta Borgso. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Bogdan Kulas, Hanna Matras-Sand oraz Grażyna Zagierska.

Prezydent przyznał też Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej obywatelowi Norwegii Haraldowi Lydersenowi; odbierze on odznaczenie w poniedziałek z rąk ambasadora Polski w Królestwie Norwegii Stefana Czmura.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy potrwa cztery dni. W poniedziałkowy wieczór para prezydencka będzie gościć na oficjalnym obiedzie wydanym przez królewską parę. Kolejny dzień rozpoczną kwestie ekonomiczne. Prezydent Andrzej Duda i król Harald V zainaugurują obrady Polsko-Norweskiego Forum Gospodarczego. Do udziału w forum zaproszeni zostali przedstawiciele polskiego przemysłu stoczniowego, zbrojeniowego oraz branży energetycznej.

Prezydent będzie również tego dnia świadkiem podpisania przez Polską Grupę Zbrojeniową listu intencyjnego z norweskim koncernem zbrojeniowym Kongsberg Defence Systems.

We wtorek Andrzej Duda przeprowadzi rozmowy wojskowe w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii. Prezydent przedstawi wykład w Instytucie Noblowskim, w którym będzie mówił na temat znaczenia przestrzegania prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie.

Ostatniego dnia wizyty w Norwegii, w środę Para Prezydencka RP odwiedzi północ Norwegii, pojedzie do miejscowości Hakvik, niedaleko historycznego Narwiku, gdzie w czasie drugiej wojny światowej walczyło wielu Polaków. Odwiedzi tam odrestaurowany w 2015 roku cmentarz z grobami polskich żołnierzy.

Tekst i zdjęcia – Magdalena Ihnatowicz

2 14 23 25