Spotkanie z pisarką i poetką Agnieszką Frączek.

O tym, że kocia rodzina i psie figle mogą stać się inspiracją do pisania przekonali się uczniowie Polskiej Szkoły w Bergen podczas spotkania z Agnieszką Frączek, poetką i autorską książek dla dzieci.

Dzieci dowiedziały się, ile osób uczestniczy w procesie wydawniczym, jaką rolę odgrywa redaktor i ilustrator. Miały także możliwość wejścia w rolę, co wywołało niemało radości zwłaszcza wśród przedszkolaków. Starsi uczniowie wysłuchali opowieści o tym, jak Julek Tuwim został poetą! Zaskakujące dla wszystkich było to, że Julian wcale dla dzieci pisać nie chciał! Z sali padało mnóstwo pytań, a słuchaczy najbardziej interesowało, skąd biorą się pomysły na pisanie i jak długo pisze się wiersz lub książkę.

Nie lada zaskoczeniem dla samej pisarki był występ dzieci recytujących jej wiersze. Co ważne – trudne logopedyczne wiersze! Pod okiem swoich wychowawców dzieci zadbały także o ilustracje do książek pisarki, a najmłodsi wydali własną książkę z dedykacją dla pisarki. Inspiracją był oczywiście „Psotny Franek”.

To już kolejne spotkanie w ramach projektu „Znamy się tylko z literatury”. Dzieciom zostały książki z autografami, miejmy nadzieję, że także mnóstwo wrażeń i inspiracji. A nam wszystkim mile wspomnienia, teraz już zamknięte na karcie kroniki.

Źródło: Polska Szkoła w Bergen / Iwona M. Orłowska