Wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności w Polskiej Szkole w Bergen.
Świadkami niecodziennego wydarzenia byli przedstawiciele Polskiej Szkoły w Bergen, gdzie na prośbę Ambasady RP w Oslo, zorganizowano ceremonię wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności przyznanego Tadeuszowi Stanisławowi Kopeckiemu.
Odznaczenie zostało przyznane Tadeuszowi Stanisławowi Kopeckiemu za działalność opozycyjną i niezłomną postawę w obronie wolności, praw człowieka i obywatela. W 1960 roku brał udział m.in. w demonstracji w obronie Domu Katolickiego, stłumionej przez MO. Następnie w marcu 1968 odmówił podpisania petycji potępiającej protesty studenckie. Wraz z bratem Witoldem Kopeckim malowali na murach symbole Polski Walczącej. Od września 1980 w „S”. W październiku 1980 był inicjatorem, organizatorem, następnie przewodniczącym Komitetu Założycielskiego przy WSI. Ponadto uczestnik strajków, protestów, akcji petycyjnych (np. w obronie więźniów politycznych, o powszechny dostęp do paszportów), współorganizator biblioteki wydawnictw niezależnych, kiermaszu wydawnictw niezależnych na WSI, inicjator wydania przez ZR (drukarnia ZR) książki Czesława Miłosza Zniewolony umysł. Aresztowany w sierpniu 1982 roku, przetrzymywany w areszcie KW MO, następnie w AŚ w Zielonej Górze. Następnie postawiony przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze, skazany na 10 mies. więzienia w zawieszeniu na 2 lata.
Od września 1983 Pan Kopecki mieszka w Norwegii, gdzie w 1985 był uczestnikiem manifestacji 1-Majowej w Bergen z transparentem „Frigjør politiske fanger i Polen” (Uwolnić więźniów politycznych w Polsce).
Z rąk chargé d’affaires Ambasady RP w Oslo Mariana Siemakowicza, odznaczenie w imieniu Tadeusza Stanisława Kopeckiego odebrał jego syn. Podczas uroczystości obecny był również Konsul Honorowy RP w Bergen – Øystein Elgan.
Relacja z wydarzenia na stronie Ambasady RP w Oslo – www.oslo.msz.gov.pl.
Tekst: Iwona M. Orłowska
Fot. Olga Giak