Witaj szkoło!

W sobotę 27 sierpnia z samego rana ponad 140 uczniów, ich rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele i osoby związane z Polską Szkołą w Bergen pojawili się, by uroczyście rozpocząć rok szkolny.

Na początku głos zabrała Sylwia Dębska, prezes Stowarzyszenia „Razem w Bergen”, organu prowadzącego szkołę.

– Mam nadzieję, że wakacje były radosne, słoneczne i rodzinne, a teraz wszyscy są gotowi na nowe wyzwania – powiedziała do zgromadzonych.

Tradycyjnie już odśpiewano polski hymn, a szczególnej doniosłości dodawały zarówno polskie, jak i norweska flaga.

– Polska flaga to znak przynależności i szacunku do kraju, z którego pochodzimy. Norweska to ukłon w kierunku kraju, w którym żyjemy, pracujemy i uczymy się – wyjaśniła Iwona Mazurek-Orłowska, koordynator ds. dydaktycznych Polskiej Szkoły w Bergen.

W czasie uroczystości z uczniami przywitał się także ksiądz Piotr Gąsior, który od razu rozśmieszył zgromadzone w szkole dzieci. Nie zabrakło też Małgorzaty Młynarskiej, szkolnego logopedy. W tym roku działalność Poradni Logopedycznej stworzonej przy Polskiej Szkole rusza pełną parą. Badania przesiewowe i diagnozy będzie również stawiać Sylwia Kolasa, logopeda wspierający.

Tuż po zakończeniu części oficjalnej, dzieci wraz z wychowawcami i rodzicami poszli do swoich klas. Tam nauczyciele przedstawili plan pracy na najbliższe miesiące. Tuż po spotkaniach klasowych odbyło się jeszcze zebranie ogólne z rodzicami. Spraw organizacyjnych jak zawsze było bez liku. Najważniejsze jednak było zaproszenie na spotkania konferencyjno-szkoleniowe, które już wkrótce odbędą się w Polskiej Szkole w Bergen. Już 30 września, w ramach współpracy studyjnej z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej z Lublina odbędzie się cykl szkoleń ze specjalistami z zakresu dydaktyki, tutoringu i coachingu i nie tylko. A 19 i 20 listopada Polska Szkoła zaprasza wszystkich chętnych – rodziców uczniów oraz osoby związane ze szkolnictwem na szkolenie z zakresu dwujęzyczności.

– Dwu – i wielojęzyczność jest wyzwaniem dla dzieci, rodziców i nauczycieli – wyjaśnia Iwona Mazurek-Orłowska. – Nasze doświadczenie to jedno, ale musimy też czerpać z doświadczenia profesjonalistów badających procesy związane z tym nowym zjawiskiem. Podnoszenie naszych kwalifikacji to podstawa. Ale chcemy się tymi możliwościami dzielić z innymi, stąd dajemy możliwość uczestnictwa w szkoleniach także rodzicom. Oni też są nauczycielami swoich dzieci – dodaje.

Najbliższy rok w Polskiej Szkole w Bergen zapowiada się więc bardzo pracowicie.
Życzymy roku pełnego wrażeń!

1aq

3q

2aq